Meteorološke stanice

Published by IT Elektroleum on

Meteorološke stanice kombinuju različite merne instrumente za meteorološke primene. Popularni su kod meteorologa amatera kao i kod komercijalnih korisnika, na primer u poljoprivredi. Pojedinačni modeli i dizajni se značajno razlikuju u nekim slučajevima: Digitalne meteorološke stanice su superiornije od analognih meteoroloških stanica u mnogim funkcijama.

Meteorološke stanice prikupljaju različite meteorološke podatke. To su fizičke mere koje utiču na naš svakodnevni život.
Temperatura, merena termometrom, govori kako se odnosi na temperaturu vazduha.
Vlažnost vazduha se određuje higrometrom i pokazuje sadržaj vode u vazduhu. Zajedno sa temperaturom, ovo utiče na (sobnu) klimu.
Pritisak vazduha, meren barometrom, omogućava vremensku prognozu kao što je verovatnoća padavina.
Meteorološke stanice sa proširenim funkcijama imaju i merne uređaje kao što su:

Anemometar kao merač vetra
Senzori za zagađenje vazduha sadržaja CO2

Analogne meteorološke stanice nisu kompatibilne sa mrežom i prikupljaju vaše podatke samo na lokaciji instalacije. Očitavanje takođe radi samo stacionarno, pošto mehanički displej ne dozvoljava da se podaci prenesu na drugu lokaciju radi evaluacije. Ovde su digitalne meteorološke stanice očigledno superiornije.
Info: U privatnim meteorološkim stanicama za svakodnevnu upotrebu, funkcije merenja temperature i vlažnosti su uglavnom u prvom planu. Kao merni uređaj potreban je termo-higrometar. Ovo je dostupno u analognom i digitalnom obliku. Međutim, unutrašnji/spoljni termometri kao kombinovani uređaji moraju biti digitalni, jer samo uz elektronski prenos podataka može se integrisati bežični spoljni senzor.

U zavisnosti od modela, digitalne meteorološke stanice nude:
Višestruke merne lokacije preko umreženih senzora
Obrada vremenskih podataka na primer za vremensku prognozu
Prosleđivanje vremenskih podataka bilo na baznu stanicu sa displejom u boji ili preko aplikacije na spoljni uređaj kao što je pametni telefon ili tablet
Integracija eksternih podataka radi povećanja pouzdanosti vremenskih analiza
Smislen prikaz sa informacijama, na primer, o verovatnoći padavina, izlasku i zalasku sunca, fazama meseca i drugim događajima (preko eksternih podataka)
Alarm funkcioniše kao upozorenje na vremenske prilike kao što su mraz i oluja
Obično takođe radio kontrolisani sat sa tajmerom

Za napredne digitalne modele su mogući interfejsi za povezivanje dodatnih mernih instrumenata. Na primer, možete da povežete merač vetra ili kiše kao dodatne merne uređaje.
Mora se napraviti razlika između sledećih vrsta prenosa vremenskih podataka:

Bežični prenos unutar zatvorenog sistema putem bežičnih meteoroloških stanica kao kompleta sa baznom stanicom i bilo kojim drugim senzorima kao što su bežični termometri za spoljašnju upotrebu
Satelitski podržan prenos podataka za slanje spoljnih podataka za vremenske informacije, vremensku prognozu i automatsku sinhronizaciju vremena.
Prenos podataka preko Interneta sa VLAN meteorološkom stanicom omogućava raznovrsnu analizu i dalju obradu podataka, na primer preko klaud veze ili aplikacije za oblast pametne kuće.
Moguće su kombinacije ovih puteva prenosa. Na primer, bežična meteorološka stanica može da prikuplja podatke na licu mesta sa nekoliko mernih uređaja i takođe prima satelitske informacije za proširene vremenske prognoze. Slično, u slučaju problema sa Internetom, VLAN meteorološka stanica može koristiti satelitske podatke za svoj lokalni prikaz.

Naša ponuda.

Categories: Čitaonica

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *