Tragači i testeri kablova
Ovaj tekst je mašinski preveden. Šta je lokator kablova? Pronalazač kablova Električni kablovi su okruženi električnim poljima kada postoji struja. Ova polja se mogu „uhvatiti“ prilično lako, odnosno mestima za tehnička pomagala. Za hvatanje polja koristi se kalem. Napon indukovan u njemu se procenjuje i izlazi kao rezultat lokacije. Tragači kablova su lokacijski uređaji. Rezultat lokacije se prikazuje na LC displejima. U zavisnosti od konfiguracije tražila kablova, rezultat pretrage kabla se pojavljuje kao kvantitativna veličina numerički ili grafički (kao traka ili dijagram položaja) i delimično kao zvučni signal. Jednostavni detektori dolaze sa signalnim LED diodama. Pored kablova pod naponom, u zidovima se mogu naći i drugi predmeti i materijali. U tu svrhu postoje uređaji sa opsežnim funkcijama pretraživanja i lokacije. Visokokvalitetni uređaji za lociranje za profesionalnu upotrebu opremljeni su inteligentnim senzorima, koji omogućavaju veoma preciznu detekciju napojnih i bez napona vodova, osigurača i prekidača. U nekim slučajevima, kablovski detektori daju nivo napona u voltima u aktivnom provodniku kao rezultat merenja. Detektori kablova su obično višenamenski uređaji. Na primer, pojedinačna kablovska tražila su dizajnirana da rade sa glasovnim mrežama ili mrežama za prenos podataka i imaju specifične unutrašnje filtere da „sakriju“ smetnje od drugih živih linija. Pored toga, dostupna je i funkcija data logera za pouzdano skladištenje i čitanje rezultata testa. Inteligentni linijski merni uređaji su projektovani kao jedan uređaj ili u više komponenti – u zavisnosti od opreme i obima usluga. Za najtačniju lokaciju kablova i drugih objekata, ključ za to je kalibracija lokatora kablova. Mnogi uređaji sada to rade automatski. Za neke uređaje za detekciju kablova, postupak je opisan u uputstvima za upotrebu.
Koje su varijante dostupne i kako funkcionišu kablovski detektori? Savremeni pretraživači kablova imaju daleko veći opseg funkcija i omogućavaju, između ostalog, detekciju prekida kablova, metala ili čak drvenih greda. Kako ovo funkcioniše do detalja? Pasivno lociranje kablova koristi magnetno polje kablova koji nose struju, što uzrokuje strujni tok kroz indukciju u (locirajućem) kalemu. Pronalazač kablova Kada je kabl aktivno lociran, signal sa definisanom frekvencijom se dovodi u kabl. Detektor vodomera reaguje na ovu frekvenciju, tako da se položaj kabla može vrlo pažljivo pratiti. Takvi detektori kablova su pogodni da odrede koji kabl vodi do koje veze ako se ne mogu identifikovati boje ili brojevi. Nedostatak: susedni kablovi bez napajanja nisu određeni. Dobro opremljen tražilo kablova ima režim za opšte testiranje i otkrivanje prekida, modrica ili kratkih spojeva u električnim vodovima. Ovo takođe omogućava određivanje dužine kabla. Za to se koriste dve metrološke metode: Kapacitivno merenje za testere kablova osnovnog i srednjeg dometa je uporedivo sa punjenjem kondenzatora. Izolacija parova provodnika formira dielektrik. Koeficijent kapacitivnosti za kabl navodi proizvođač u piko-faradu po metru (pF/m). Na primer, mrežni kabl ima vrednost od 4,6 pF/m. Finder prvo meri ukupan kapacitet kabla koji se istražuje i koristi koeficijent za izračunavanje dužine kabla. Tačnost merenja je približno 5 procenata. Ako koeficijent kapaciteta nije poznat, merni instrument se može kalibrisati identičnim kablom poznate dužine. Metoda merenja refleksije tokom rada određuje koliko dugo će emitovanom impulsu biti potrebno dok ponovo ne udari nakon refleksije na kraju kabla ili na krimpovanju. Brzina širenja je manja od brzine svetlosti, na primer za bakarne kablove na 299.792.458 kilometara u sekundi. Vrednost NVP specifična za svaki kabl je izražena kao procenat brzine svetlosti (nominalna brzina širenja, na nemačkom: Nominalna brzina širenja). Testirajte uređaje opremljene ovom funkcijom, a zatim koristite ovu vrednost za proračun dužine. Ovo je takođe poznato kao tehnologija reflektometrije u vremenskom domenu (TDR) i nudi tačnost merenja od 1 do 3 procenta – čak i za dugačke kablove. Princip je sličan u slučaju magnetno reaktivnih supstanci u zidovima: Elektromagnetno polje se stvara u uređaju za detekciju pomoću kalem za detekciju koji kontroliše procesor. Ako je ovo polje poremećeno metalnim predmetom, emituje se signal. Procesori koji se danas koriste mogu grubo izračunati prostornu poziciju (na primer, koliko duboko u zidu) metalnog objekta i u nekim slučajevima ukazati na vrstu metala ili isključiti metale iz merenja.
Naš praktični savet: Pronađite druge materijale Drugi materijali se takođe mogu locirati pomoću posebnog uređaja za lokaciju. Na primer, za detekciju drvenih greda u zidovima, činjenica da se faze oscilujućih frekvencija menjaju kada prodiru predmeti različite fizičke gustine. Uređaje specijalno dizajnirane za ovu funkciju možete pronaći u našoj online prodavnici. Gde se koriste detektori kablova? Pronalazač kablova U sektoru industrije i trgovine, detektori kablova imaju širok spektar primena. nekoliko primera: U (starim) zgradama renoviranje i popravka za lociranje kablova ispod gipsa, prekida vodova ili kratkih spojeva Popravka i održavanje telefonskih i data mreža Praćenje kablova u zemlji Lociranje osigurača i njihovo dodeljivanje krugovima Pronađite utičnice i razvodne kutije koje su slučajno prekrivene suvom konstrukcijom Locirajte prekide i kratke spojeve u sistemima podnog grejanja Praćenje metalnih cevi za vodu i grejanje Popravka parkinga i aerodromske rasvete Odredite dostupnu dužinu kabla, na primer, na bubnjevima za kablove Za privatne korisnike, postoje i neke aplikacije, na primer za osiguranje od bušenja u zidovima ili prodora u suvu ili ciglanu zidove, za lociranje i dodeljivanje osigurača u strujna kola ili za lociranje osigurača, strujnih kola u razvodnicima i razvodnim kutijama pri izolovanju kvarova, ako uređaji ne rade u kući.
Šta se mora obratiti pažnja pri korišćenju uređaja za detekciju kablova? Pronalazač kablova Funkcija kablovskih tražila može biti ograničena ili nemoguća sa zidnim oblogama koje sadrže metal kao što su paneli ili tapete. Plastični kablovi se mogu locirati samo sa posebno opremljenim mernim uređajima. Dubina do koje se mogu locirati lokacije lokatora linija zavisi od vrste materijala i veličine objekta. Veći objekti se mogu nalaziti na većim dubinama. Uprkos sofisticiranoj tehnologiji, uvek postoji preostali rizik kada radite sa detektorima kablova. Najveću sigurnost pružaju planski dokumenti preduzeća kućne tehnike, kojima je povereno opremanje dotične imovine. Međutim, oni nisu uvek dostupni za renoviranje starih zgrada.